The feed is either empty, or unavailable. Please check back later.

Letnia Szkoła w Milton

 

Od kilku lat w placówkach Halton Catholic District School Board prowadzone są letnie szkoły. Wraz z początkiem lipca dzieci mają szansę uczęszczać przez dwie i pól godziny na zajęcia wypełnione nauką języka polskiego wyłącznie poprzez zabawę.  Opłata za miesiąc, bo tyle trwa letnia szkoła, wynosi 25 dolarów. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli języka polskiego. Prowadzimy oddziały od JK do ósmej klasy.

Wakacje dawno już za nami, ale ciągle myślami powracamy do tych ciepłych dni zwłaszcza, kiedy za oknem deszcze i zimno. Nasza polska szkoła w czasie letniego odpoczynku była otwarta dla tych, którzy chcieli skorzystać z oferty Letniej Szkoły. Zapisało się wielu uczniów w rożnym przedziale wiekowym. Oprócz dzieci z najmłodszych klas były tez osoby z klasy czwartej. Program zajęć był różnorodny. Każdego dnia, (jeśli pogoda na to pozwalała) wychodziliśmy na szkolny plac zabaw, który służył nam za miejsce piknikowe lub tez miejsce do budowy zamku. Zamki budowaliśmy z koców i prześcieradeł przyniesionych z domu przez dzieci. Każdy piątek był dniem Małego Kucharza. Dzieci uczyły się jak zrobić muchomorka z jajka i pomidora, jak udekorować galaretkę, jak zrobić kanapkę, która będzie przypominała kotka albo rybkę. Robiliśmy tez jeża z jabłka. Rodzice dzieci, które uczestniczyły w naszych zajęciach, mieli okazję zobaczyć jak ich pociechy sprawdzają się w roli aktorów. Tańce, recytacja, zagadki to niektóre elementy przedstawień. Nasz program zwierał też, prócz zabawy, elementy polskiej literatury. Dzieci poznawały polskie legendy, wiersze poetów dla dzieci. By ta nauka nie była nudna, dzieci wykonywały kukiełki, które ilustrowały poznaną legendę. Mam nadzieję, że i w te nadchodzące wakacje spotkamy się w Polskiej Letniej Szkole w Milton.

Romana Gardynik